سهام عدالت چیست و چگونه دارایی سهام عدالت خود را بفروشیم؟
تعداد بازدید: 1764

سهام عدالت چیست و چگونه دارایی سهام عدالت خود را بفروشیم؟

در اواسط دهه ۱۳۸۰ دولت سهام خود را در ۴۹ شرکت بین مردم تقسیم کرد که با این کار بیش از ۴۹ میلیون نفر از جمعیت کشور مشمول دریافت سهام عدالت شدند. برای مشاهده سهام عدالت کافی است پس از آزادسازی سهام عدالت و انتخاب روش سهامداری مستقیم، وارد سامانه‌ سهام عدالت کارگزاری مفید شده و ارزش روز دارایی سهام عدالت خود را مشاهده نمایید. همچنین در صورت تمایل می توانید از طریق همین سامانه اقدام به فروش سهام عدالت خود نمایید.

معرفی سهام عدالت

سبد سهام عدالت شامل چه شرکت هایی است؟

سبد سهام عدالت شامل ۴۹ شرکت بورسی و غیربورسی است که این شرکت‌ها زیر مجموعه صنایع خودروسازی، فولادی، بیمه، بانک، هواپیمایی، کشتیرانی، معادن، نیروگاه‌ها و نفت و گاز قرار می‌گیرند.

از چه روش‌هایی می‌توان از مزایای سهام عدالت استفاده کرد؟

از دو روش مستقیم و غیرمستقیم می‌توان از مزایای سهام عدالت بهره‌مند شد. در روش مستقیم که اصطلاحا آزادسازی سهام عدالت نامیده می‌شود مالکیت و مدیریت سهام به مالک آن منتقل می‌شود و مالک، امکان معامله سهام خود را پیدا می‌کند. اما در روش غیرمستقیم شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی مدیریت سهام را بر عهده می‌گیرند و در فواصل زمانی مشخص سود سهام سهامداران را به حسابشان واریز می‌کنند.

روش سهامداری مستقیم در سهام عدالت به چه معناست؟

در این روش مالکیت و مدیریت سهام عدالت به صورت مستقیم و بدون واسطه به خود فرد منتقل می‌شود. به هر فرد به میزان سهام تخصیص یافته در شرکت‌های سرمایه‌پذیر، تعدادی از سهام شرکت‌های بورسی واگذار می‌شود. در روش سهامداری مستقیم، مسئولیت حفظ، نگهداری و مدیریت سهام بر عهده سهامدار است.

روش سهامداری غیرمستقیم در سهام عدالت به چه معناست؟

در روش غیرمستقیم، مالکیت و مدیریت سهام عدالت، از طریق شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی ساماندهی خواهد شد و در واقع شما مالک بخشی از سهام شرکت سرمایه گذاری استانی خواهید بود. در این روش سود یا زیان قابل تخصیص به سهامدار براساس نحوه عملکرد شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی تعیین و تخصیص پیدا خواهد کرد.

آزادسازی سهام عدالت چه معنایی دارد؟

آزادسازی سهام عدالت به این معناست که سهامداران مالکیت سهام خود را بر عهده بگیرند و روش "سرمایه گذاری مستقیم" را انتخاب کنند.

سهام عدالت به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟

افرادی که در اواسط دهه ۱۳۸۰ برای دریافت سهام عدالت ثبت‌نام کرده‌اند و فرم مخصوص را تکمیل و به شرکت تعاونی شهرستان‌های خود تحویل داده‌اند ثبت‌نام آن‌ها قطعی شده است.

ارزش روز سهام عدالت چقدر است؟

با استفاده از سامانه سهام عدالت کارگزاری مفید ارزش روز دارایی سهام عدالت هر فرد قابل مشاهده می‌باشد. این ارزش قیمت روز دارایی سهام عدالت شماست و در هر روز با توجه به افزایش یا کاهش قیمت ها متغیر است.

فروش سهام عدالت

چه کسانی می‌توانند سهام عدالت خود را بفروشند؟

افرادی که در سامانه سهام عدالت روش «سهامداری مستقیم» را انتخاب کرده باشند و شماره موبایل معرفی شده به سامانه خصوصی سازی به نام خودشان باشد می‌توانند در سامانه‌ سهام عدالت کارگزاری مفید ثبت‌نام کنند و سفارش فروش خود را ارسال نمایند.

اگر موبایل ثبت شده به نام خودمان نبود چه اقدامی باید انجام دهیم؟

در حال حاضر ثبت‌نام غیرحضوری فقط مختص کسانی است که یک شماره موبایل به نام خود دارند و آن را قبلا به سامانه سهام عدالت سازمان خصوصی سازی معرفی کرده اند.

سهام عدالت را کجا بفروشیم؟

درصورتی که روش سهامداری مستقیم را انتخاب کرده اید، می‌توانید با استفاده از سامانه سهام عدالت کارگزاری مفید نسبت به فروش دارایی خود اقدام نمایید.

چگونه سهام عدالت خود را در سامانه سهام عدالت کارگزاری مفید بفروشیم؟
  • در سامانه سهام عدالت کارگزاری مفید ثبت نام کنید. توجه کنید که برای ثبت نام بایستی شماره موبایل به نام فرد باشد.
  • پس از ثبت نام و ورود به سامانه سهام عدالت کارگزاری مفید «ثبت درخواست فروش» را انتخاب کنید.
  • در ستون «تعداد جهت فروش» تعداد سهمی از هر نماد را که تصمیم به فروش آن دارید، مشخص کنید.
  • گزینه «ثبت درخواست» را انتخاب کنید.
چقدر از سهام عدالت را می‌توان فروخت؟

در حال حاضر می‌توان تا سقف ۶۰ درصد از ارزش کل دارایی را به فروش رساند. اگر سفارش شما بیش از ۶۰ درصد باشد با پیغام خطا مواجه خواهید شد.

پس از ثبت سفارش فروش سهام عدالت چه اتفاقی می‌افتد؟

در صورتی‌که دستور فروش را تا قبل از ساعت ۱۴:۰۰ هر روز ثبت کنید، در روز کاری بعد سفارش شما توسط کارگزاری در بازار عرضه می‌شود و در صورت انجام سفارش فروش، وجه آن دو روز کاری بعد به حساب شما واریز می‌گردد.

وجه حاصل از فروش سهام عدالت چه زمانی به حساب من واریز می‌شود؟

از زمانی که سفارش فروش را ثبت می‌کنید در صورتی‌که کارگزاری موفق به فروش دارایی شما شود، ۳ روز کاری بعد وجه به شماره شبایی که در سامانه SamaneSe.ir معرفی کرده‌اید واریز خواهد شد.

وجه حاصل از فروش ۶۰ درصد از سهام عدالت چقدر است؟

با توجه به اینکه قیمت‌ها در بازار متغیر هستند نمی‌توان به صورت دقیق بیان کرد. بنابراین بسته به اینکه چه زمانی و به چه قیمتی سفارش فروش شما انجام شود مبلغی که به حساب شما واریز می‌گردد ممکن است کمتر یا بیشتر از مبلغ درج شده در سایت در هنگام سفارش گذاری باشد. به طور مثال اگر ارزش دارایی فردی بیست میلیون تومان باشد، حدود دوازده میلیون تومان به حساب آن فرد واریز می‌شود. توجه داشته باشید که قیمت‌های بازار متغیر هستند و بسته به روز فروش، دارایی شما با قیمت‌های متفاوتی به فروش می‌رسد.

آیا برای فروش سهام عدالت از سامانه سهام عدالت کارگزاری مفید حتما بایستی کاربر مفید باشم؟

خیر. با ثبت‌نام در سامانه سهام عدالت کارگزاری مفید می‌توانید ضمن مشاهده دارایی سهام عدالت خود ۶۰ درصد از آن را به فروش رسانید.

برخی دیگر از مهم‌ترین سوالات

چرا سهام عدالت به پرتفوی من در کارگزاری اضافه نمی‌شود؟

سهام عدالت شما قابلیت اضافه شدن به پرتفوی نزد کارگزاری را ندارد و معاملات آن نیز در سامانه سهام عدالت کارگزاری مفید قابل انجام است. برای انجام معامله در سهام عدالت امکان معاملات آنلاین مانند سایر سهام‌ها وجود ندارد و سامانه‌های آنلاین کارگزاری مانند ایزی تریدر قابلیت معامله در سهام عدالت را ندارند. بنابراین ثبت تغییر ناظر بر روی نمادهای سهام عدالت ممکن نیست.

کدام اقشار جزو واجدین شرایط دریافت سهام عدالت بوده‌اند؟

افرادی که در ۱۰ سال گذشته واجد شرایط دریافت سهام عدالت شد‌ه‌اند، می‌توانند اطلاعات مورد نیازشان را از طریق این آدرس samanese.ir کسب کنند.

آیا افراد جامانده از سهام عدالت می‌توانند ثبت‌نام جدید انجام دهند؟

در حال حاضر هیچ‌گونه ثبت‌نام جدیدی برای سهام عدالت انجام نمی‌شود و افراد جامانده از سهام عدالت بایستی منتظر تصمیمات مجلس شورای اسلامی و سازمان خصوصی‌سازی باشند.

چگونه برای سهام عدالت می‌توان اقدام به تغییر کارگزار ناظر کرد؟

زمانی که به سامانه سهام عدالت یک کارگزاری برای اولین بار وارد می شوید آن کارگزار به عنوان ناظر سهام شما انتخاب می شود و تغییر آن در حال حاضر ممکن نیست. همچنین سهام عدالت شما نزد کارگزاری امکان اضافه شدن به پرتفوی عادی شما را ندارد و تغییر کارگزار ناظر بر روی سهام عدالت بدون فایده خواهد بود.

علت محدودیت فروش سهام عدالت چیست؟

این تصمیم توسط دولت گرفته شده است و هرگونه تغییر در آن توسط رسانه های رسمی کشور اعلام خواهد شد.