تعداد بازدید: 503
راهکار ساده مفید برای سرمایه‌گذاری مطمئن

فقط چند کلیک تا سرمایه‌گذاری در سکه فاصله دارید!

صندوق طلای عیار نوعی از صندوق‌های کالایی قابل معامله در بورس است که سرمایه‌های جمع‌آوری شده از مشتریان را در گواهی سپرده طلا و اوراق مبتنی بر طلا سرمایه‌گذاری می‌کند. 

 متقاضیان برای خرید و ثبت سفارش در نماد عیار می‌توانند از طریق پلتفرم‌های معاملاتی(به‌صورت آنلاین) یا مراجعه به شعب تمامی کارگزاری‌های معتبر کشور اقدام کنند.

با توجه به نوسانات اخیر قیمت سکه و ریسک بالای خرید فیزیکی انواع سکه طلا در بازار و جذابیت سرمایه گذاری در این حوزه، این امکان برای همگان فرآهم شده تا فقط با چند کلیک به‌صورت غیرحضوری و از طریق ابزارهای نوین در سکه سرمایه‌گذاری کرده و از منافع آن بهره‌مند شوند.

گفتنی است صندوق سرمایه‌گذاری عیار علاوه‌ بر مزیت‌های سرمایه‌گذاری مستقیم در این فلز گرانبها، از مزیت های دیگری همچون پوشش نوسانات نرخ ارز، پوشش ریسک اثرات تورمی، نقدشوندگی و امنیت بالا برای سرمایه‌گذاران برخوردار است. همچنین صندوق سرمایه‌گذاری عیار نسبت به روش سنتی پس‌انداز و نگهداری طلا، دارای مزایایی همچون حذف ریسک نگهداری، کاهش ریسک نوسانات ناگهانی و ترکیب با سرمایه‌گذاری در اوراق مشتقه جهت کاهش ریسک سرمایه‌گذاری است و برای آن دسته از سرمایه‌گذارانی که وقت و دانش کافی برای فعالیت مستقیم در بازار سکه و طلا ندارند، بهترین گزینه سرمایه‌گذاری به‌حساب می‌آید.

عمده دارایی صندوق در حال حاضر در اوراق بهادار تحت عنوان گواهی سپرده سکه طلا سرمایه‌گذاری شده که به‌منزله مالکیت بر تعداد معینی سکه طلا است. در جدول ذیل ترکیب دارایی‌های صندوق ذکر شده است.

موضوع سرمایه گذاری میزان سرمایه‌گذاری
گواهی سپرده سکه طلا 86.61 درصد
اوراق مشارکت 12.84 درصد
سایر دارایی‌ها 0.31درصد
نقد و بانک (سپرده) 0.21 درصد
سوالات متداول:

صندوق طلا نوعی از صندوق‌های کالایی قابل معامله در بورس است که سرمایه‌های جمع‌آوری‌شده از مشتریان را به‌جای سپرده و اوراق مشارکت، در گواهی سپرده طلا و اوراق مبتنی بر طلا سرمایه‌گذاری می‌کند. صندوق با پشتوانه طلا امکان پیروی از بازده قیمت سکه - طلا را فراهم می‌آورد و واحدهای سرمایه‌گذاری آن در بورس کالای ایران قابل معامله است. فعالیت اصلی این صندوق سرمایه‌گذاری در گواهی سپرده سکه طلا بوده که به‌عنوان دارایی پایه صندوق در نظر گرفته‌ شده است؛ بنابراین عملکرد صندوق، به عملکرد سکه طلا بستگی دارد. هرچند بخش عمده منابع صندوق، صرف خرید گواهی سپرده سکه طلا می‌شود، ولی بخشی از منابع صندوق طلا در بازار مشتقه سکه طلای بورس کالا از جمله معاملات آتی و قراردادهای اختیار معامله سکه طلا نیز سرمایه‌گذاری خواهد شد.

متقاضیان می‌توانند خریدوفروش واحدهای صندوق عیار را از طریق تمامی کارگزاری‌های معتبر در سراسر کشور انجام دهند. بدین منظور مراجعه به یکی از شعب کارگزاری مفید و دریافت کد بورسی ضروری است؛ پس از آن طریق سامانه‌های معاملاتی نظیر ایزی‌تریدر می‌توان به هر میزان اقدام به خرید و فروش واحدهای صندوق سرمایه‌گذاری عیار کرد.

با توجه به ویژگی‌هایی که صندوق عیار دارد، همه افراد اعم از سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی می‌توانند در آن سرمایه‌گذاری کنند؛ اما به‌طور خاص فعالان بازار بورس، علاقه‌مندان به صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک یا سپرده‌گذاران بانکی می‌توانند با انتقال بخشی از دارایی‌هایشان به "عیار" از مزایای سرمایه‌گذاری در فلزگرانبهای طلا و ارزش افزوده آن بهره‌مند شوند.

 

  • پوشش ریسک نرخ ارز و بهره بردن از تغییرات قیمت طلای جهانی؛ عمده سرمایه‌گذاری این صندوق بر روی گواهی‌های سکه طلا است. از طرفی قیمت‌گذاری سکه براساس دو پارامتر قیمت اونس جهانی و نرخ دلار است؛ بنابراین سرمایه‌گذاری در این صندوق به‌منزله سرمایه‌گذاری غیرمستقیم در طلای جهانی و نرخ ارز در نظر گرفته می‌شود.
  • پوشش ریسک کاهش قیمت طلا به کمک ابزارهای بازار آتی؛ در این صندوق امکان اخذ موقعیت در بازار آتی به‌منظور پوشش ریسک بازار طلا نیز وجود دارد.
  • پوشش ریسک تورم
  • نقدشوندگی بالا؛ همانند سایر صندوق‌های قابل معامله، این صندوق نیز دارای رکن بازارگردان است که ضمانت نقدشوندگی صندوق را به عهده دارد.
  • سرمایه‌گذاری در طلا می‌تواند به‌عنوان کلاس جدیدی از سرمایه‌گذاری در سبد دارایی‌های مالی سرمایه‌گذاران قرار بگیرد.

 

براساس استراتژی تعریف‌ شده، این صندوق عمده دارایی خود را در اوراق بهادار تحت عنوان گواهی سپرده سکه طلا سرمایه‌گذاری می‌کند. این اوراق به‌منزله مالکیت بر روی تعداد معینی سکه طلا است. همچنین می‌تواند در اوراق مشارکت، صکوک و اوراق بهادار رهنی سرمایه‌گذاری کند.

موضوع سرمایه‌گذاری حد نصاب
گواهی سپرده سکه طلا حداقل 70 درصد
اوراق مشتقه مبتنی بر سکه طلا حداکثر 20 درصد
تعهد خالص موقعیت‌های بدون پوشش در قراردادهای مشتقه مبتنی بر سکه طلا حداکثر 50 درصد
اخذ موقعیت خرید در قرارداد اختیار معامله سکه طلا حداکثر 5 درصد

 

  • ریسک نوسانات ناگهانی بازار فیزیکی، احتمال زیان در خرید مستقیم سکه را افزایش می‌دهد که در صندوق عیار با ابزارهای مختلف (قراردادهای آتی و آپشن) این ریسک را پوشش می‌دهد.
  • ریسک اصالت سکه در خرید مستقیم
  • هزینه‌های خرید و نگهداری سکه فیزیکی
  • اختلاف زیاد بین نرخ خریدوفروش در بازار سکه
  • خرید مستقیم سکه مستلزم صرف زمان و انرژی است ولی خرید عیار به‌سادگی به‌صورت آنلاین یا حضوری مانند سایر سهام امکان‌پذیر است.

 

با توجه به اینکه خریدوفروش واحدهای صندوق عیار به‌صورت آنلاین انجام می‌شود، سرمایه‌گذاران می‌توانند هرلحظه که بخواهند نسبت به فروش واحدهای خریداری ‌شده و دریافت وجه آن متناسب با قیمت روز اقدام کنند.