تعداد بازدید: 292

سمینار معاملات آتی و تحلیل بازار طلا

عوامل مؤثر بر بازار آتی سکه و طلا و چشم‌انداز آن در سمینار «معاملات آتی و تحلیل بازار طلا» با حضور جمعی از صاحب‌نظران اقتصادی، فعالان بازار ....

با حضور جمعی از فعالان بازار و صاحب‌نظران اقتصادی کشور؛
سمینار معاملات آتی و تحلیل بازار طلا برگزار شد


عوامل مؤثر بر بازار آتی سکه و طلا و چشم‌انداز آن در سمینار «معاملات آتی و تحلیل بازار طلا» با حضور جمعی از صاحب‌نظران اقتصادی، فعالان بازار و علاقه‌مندان به مباحث جاری اقتصاد کشور دوشنبه 24 اردیبهشت ماه در محل ساختمان مرکزی کارگزاری مفید برگزار شد.
در این سمینار که با حضور دکتر حسین عبده‌‌تبریزی صاحب‌نظر اقتصادی و سخنرانی دکتر میثم رادپور کارشناس بازارهای مالی و ارز برگزار شد، عوامل کوتاه‌مدت و بلندمدت مؤثر بر بازار طلا مورد بحث و گفت‌و‌گو قرار گرفت.
دکتر رادپور در خصوص عوامل مؤثر بر نوسان بازار آتی در این سمینار توضیح داد: اصولاً نوسان بازار متأثر از عوامل داخلی و خارجی است که بخشی از این عوامل شامل مفاهیمی نظیر «قیمت آتی»، «شکاف»، «حباب»، «ارزش ذاتی»، «قیمت انس» و «قیمت دلار» می‌شود؛ از همین رو برای تحلیل وضعیت بازار طلا می‌بایست به عوامل مؤثر در این بازار و متغیرهای موثر بر آن توجه کرد.
در ادامه این سمینار طی گفت‌و‌گویی صمیمی دکتر عبده‌‌تبریزی به همراه دکتر رادپور به پرسش‌های شرکت‌‌کنندگان سمینار پاسخ دادند و در انتها نیز طی مراسمی کتاب «بازار آتی» نوشته دکتر علی خبیری و دکتر حسین‌ عبده‌تبریزی رونمایی شد. در این کتاب نویسنده ضمن معرفی الگوهای تعیین قیمت آتی و کاربرد قراردادهای آتی در بحث مدیریت ریسک، تجربیات جهانی و داخلی در حوزه معاملات بازار آتی سکه و طلا را تشریح کرده است.
گزیده‌ای از محورهایی که در سمینار معاملات آتی و تحلیل بازار طلا مطرح شد شامل «عوامل توضیح‌دهنده‌ نوسان بازار آتی»، «عوامل کوتاه‌مدت و بلندمدت»، «محرک‌های بازار ارز»، «عوامل کوتاه‌مدت»، «چرا سکه حباب می‌گیرد؟»، «فشار سکه‌های پیش‌فروش»، «نرخ شکاف»، «تحلیل حباب سکه»، «عوامل توضیح‌دهنده‌ شکاف»، «بحران نظام بانکی: شکل‌گیری و توسعه»، «شکاف نرخ سود-نرخ تورم»، «آثار شکاف بدهی-دارایی»، «عدم کنترل‌پذیری حجم نقدینگی در بحران‌های همزاد» و... می‌شود.

دانلود محتویات سمینار : 

فایل پاورپوینت سخنرانی دکتر رادپور

فایل صوتی سخنرانی دکتر رادپور قسمت 1

فایل صوتی سخنرانی دکتر رادپور قسمت 2

فایل صوتی سخنرانی دکتر عبده تبریزی