چگونه می‌توانیم به شما کمک کنیم؟

سوالات متداول

بازار سرمایه

برای سرمایه‌گذاری در بورس و خرید و فروش سهام از طریق کارگزاری مفید کافی است از طریق لینک افتتاح حساب اطلاعات خود را تکمیل کرده و تمامی مراحل ثبت نام را در مدت زمانی کوتاه و به صورت کاملا آنلاین انجام دهید.

معاملات

دارایی سهامداران در هر یک از نمادهای معاملاتی زیرنظر کارگزار خریدار سهم است که به آن کارگزار ناظر گفته می‌شود. سهامداران صرفا از طریق کارگزار ناظر خود در آن نماد معاملاتی می‌توانند دارایی خود را به فروش برسانند. جهت فروش سهمی که کارگزار ناظر آن کارگزاری مفید نیست لازم است کارگزار ناظر آن نماد تغییر داده شود. تغییر کارگزار ناظر از هر یک از دو روش مراجعه حضوری و غیر حضوری امکان پذیر است:

 • غیرحضوری: برای ثبت درخواست تغییر ناظر بایستی به یکی از سامانه های معاملاتی کارگزاری مفید مراجعه نموده و از آنجا توسط گزینه تغییر کارگزار ناظر برای نماد مدنظر خود اقدام به ثبت درخواست کنید.
 • حضوری: با همراه داشتن آخرین برگه سهم و اصل کارت ملی و شناسنامه خود به یکی از شعب کارگزاری مفید مراجعه کرده و فرم “درخواست تغییر ناظر” را تکمیل فرمایید. یک روز کاری بعد ناظر سهم تغییر خواهد کرد.

جهت دریافت آخرین برگه سهم خود می توانید به کارگزاری خریدار سهم مراجعه فرمایید.

گاهی برای دریافت سود سهم یا موارد دیگر، به برگه سهم خود نیاز پیدا می کنید. در این موارد فقط کافی است با آدرس الکترونیکی 8700@emofid.com مکاتبه کنید و در متن ایمیل، نام برگه سهم های درخواستی خود را قید بفرمایید. برگه سهم درخواستی شما ظرف ۲۴ ساعت به آدرس الکترونیکی ثبت شده نزد کارگزار ارسال خواهد شد. (برگه سهم از طریق سامانه سجام نیز قابل دسترسی است.)

اعتبار

اعتبار ، وجه نقدی است که کارگزاری برای خرید و فروش سهام در اختیار مشتری قرار می دهد.

به منظور برقراری عدالت میان مشتریان ، کارگزاری مفید، بسته‌های اعتباری مشخصی را برای کاربران پلکان طراحی کرده . مشتریان مفید که عضو پلکان باشند می‌توانند بسته‌های اعتباری دلخواه خود در ازای پرداخت امتیاز مربوطه دریافت نمایند.

بسته‌های اعتباری، شیوه اعتباردهی کارگزاری مفید است. برای مثال با کسر ۱۸۵ امتیاز، یک بسته ۱۰ میلیون تومانی ۳۰ روزه می‌توان دریافت کرد، یعنی به مدت ۳۰ روز ۱۰ میلیون تومان به حساب آنلاین فرد متقاضی اضافه می‌شود. مشتری با این مبلغ هر چند بار که بخواهد می‌تواند خرید و فروش سهام انجام دهد.

بسته اعتباری مدت زمان امتیاز لازم (با لحاظ تخفیف)
بسته ی اعتباری ۱۰۰ میلیون ریالی ۳۰ روز ۱۲۵ امتیاز
بسته ی اعتباری ۲۰۰ میلیون ریالی ۳۰ روز ۲۳۵ امتیاز
بسته ی اعتباری ۵۰۰ میلیون ریالی ۳۰ روز ۵۹۰ امتیاز
بسته ی اعتباری ۱۰۰۰ میلیون ریالی ۳۰ روز ۱۱۵۰ امتیاز

بله؛ درصورتی که فرد شرایط و امتیاز لازم را داشته باشد، می تواند چند بسته را به طور همزمان درخواست داده، و استفاده کند.

بسته‌های اعتباری، به دلیل ماهیت تشویقی پلکان، فاقد بهره هستند. اما داشتن امتیاز مورد نظر برای دریافت این بسته‌ها الزامی است.

برای دریافت اعتبار ابتدا باید به امتیاز مورد نیاز رسید، دریافت اعتبار بدون داشتن امتیاز، امکان پذیر نیست. علاوه بر داشتن امتیاز، فرد متقاضی باید مابقی شرایط لازم برای دریافت اعتبار را نیز داشته‌باشد؛ این شرایط را قوانین سازمان بورس اوراق بهادار برای متقاضیان دریافت اعتبار مشخص کرده است.

مطابق قوانین سازمان بوس اوراق بهادار، هر فرد حداکثر می‌تواند تا ۶۰ درصد ارزش پرتفوی خود (و نه بیشتر) را، از کارگزار اعتبار دریافت کند. بنابراین شخصی که مجموع ارزش سهامش به طور مثال، ۱۵ میلیون تومان باشد؛ حتی با داشتن امتیاز لازم نمی تواند، از این بسته اعتباری بهره‌مند شود.

در جدول زیر حداقل پرتفوی لازم برای دریافت هر یک از بسته های اعتباری ذکر شده است :

بسته اعتباری حداقل پرتفوی مورد نیاز برای دریافت بسته ی اعتباری
۱۰۰ میلیون ریال به مدت ۳۰ روز ۱۶۷,۰۰۰,۰۰۰
۲۰۰ میلیون ریال به مدت ۳۰ روز ۳۲۰,۰۰۰,۰۰۰
۵۰۰ میلیون ریال به مدت ۳۰ روز ۸۳۴,۰۰۰,۰۰۰
۱ میلیارد ریال به مدت ۳۰ روز ۱,۶۶۷,۰۰۰,۰۰۰

به تمامی اوراق بهادار بازار اول و دوم بورس و فرابورس اعتبار تعلق می‌گیرد . و تنها موارد زیر استثنا هستند، و در محاسبه ی ۶۰ درصد پرتفوی مورد محاسبه قرار نمی گیرند:

 • سهام های بازار پایه و بازار توافقی
 • به سهامی که بیش از ۵۰ درصد پرتفوی را تشکیل دهد و یا دو سهمی که در مجموع بیش از ۸۰ درصد پرتفوی فرد را تشکیل دهند مگر آن که جزو نمادهای بازار اول بورس باشد.
 • حق تقدم
 • سهم‌هایی که نماد آنها بسته باشد،خواه این بسته بودن به دلیل مجمع عمومی سالیانه باشد، خواه به دلیل شفافسازی و …
 • اوراق تسهیلات مسکن.

اعتبار همواره باید از ۶۰ درصد مجموع پول نقد و سهام مشتری کمتر باشد.
مشتری حداکثر به اندازه ۶۰ درصد مجموع ارزش سهام و پول نقد موجود در حساب خود می تواند اعتبار دریافت کند.
به طور مثال اگر P آخرین ارزش سهام های معتبر، S مجموع پول نقد و C اعتبار مشتری باشد، در مدت زمان استفاده از اعتبار، همواره می بایست نسبت زیر را رعایت کرد:

(S+P-C)*(60/100) ≥ C

در لیست زیر می‌توانید پایین‌ترین مبلغ مجاز پرتفوی (مجموع پول نقد و سهام) برای باقی ماندن اعتبار در حساب فرد را مشاهده نمایید:

بسته اعتباری حداقل مجاز برای سهام و وجه نقد
۱۰۰ میلیون ریال به مدت ۳۰ روز ۲۶۷,۰۰۰,۰۰۰
۲۰۰ میلیون ریال به مدت ۳۰ روز ۴۲۰,۰۰۰,۰۰۰
۵۰۰ میلیون ریال به مدت ۳۰ روز ۱۳۳۴,۰۰۰,۰۰۰
۱ میلیارد ریال به مدت ۳۰ روز ۲,۶۶۷,۰۰۰,۰۰۰

به دلیل کاهش ارزش سهام مشتری در بازار ، و یا برداشت وجه از حساب، ممکن است میزان پرتفوی مشتری نزد کارگزار از حد مجاز پایین تر بیاید، در این صورت مطابق قانون، اعتبار از حساب مشتری کسر می‌گردد و در صورتی که به اندازه کافی وجه نقد در حساب مشتری نباشد، حساب نزد کارگزار منفی می‌شود و مشتری باید هر چه سریع‌تر اقدام به تسویه حساب نماید.

برای حل این مشکل، می توان به یکی از دو صورت زیر عمل نمود:

 1. در صورتی که فرد تصمیم به ادامه ی استفاده از اعتبار ندارد، با مراجعه به بخش پاداش‌ها پلکان، وارد صفحه بسته‌های اعتباری شده، و سپس پاداش “تحویل اعتبار پیش از اتمام دوره” را انتخاب نماید. با انتخاب این گزینه، امتیاز روز های باقی مانده اعتبار به حساب فرد بازگشت داده می‌شود. توجه داشته باشید که انتخاب این گزینه به تنهایی کافی نیست، بلکه در صورتی که حساب فرد منفی است، فرد می بایست ابتدا بدهی خود را تسویه کند.
  این تسویه کردن می‌تواند به وسیله ی فروش سهام و یا واریز وجه اتفاق افتد.
 2. در صورتی که فرد تصمیم به ادامه استفاده از اعتبار را دارد، باید با اضافه کردن نقدینگی به حساب خود، شرایط اولیه دریافت اعتبار را که ذکر شد، مجددا فراهم کند.
 • ابتدا مشتری اعتبار مورد نظر خود را از طریق سایت پلکان و بر اساس موجودی امتیاز خود درخواست می‌دهد.
 • واحد مالی کارگزاری طی ۳ روز کاری صلاحیت فرد مورد نظر را برای دریافت اعتبار بررسی می‌کند و در صورت تایید، اعتبار به فرد تعلق می گیرد.

۳ روز کاری پس از تقاضای اعتبار با شماره های پشتیبانی شرکت کارگزاری مفید تماس بگیرند.

بسته‌های اعتباری مفید یک ماهه هستند. مدت زمان اعتبار بر اساس روزهای تقویمی از زمان شارژ اعتبار به حساب وی محاسبه می شود. یک روز قبل از پایان مهلت اعتبار یک پیام کوتاه مبنی بر تسویه یا تمدید اعتبار با متن زیر برای فرد ارسال می شود:

کاربر گرامی
مهلت اعتبار دریافت شده توسط شما فردا به پایان می رسد. لطفاً نسبت به تسویه حساب یا تمدید اعتبار خود از طریق پلکان اقدام نمایید.

در حالت کلی ۲ روز کاری پس از فروش سهام امکان برداشت وجه وجود دارد. اما کاربران در زمان استفاده از اعتبار در صورتی می‌توانند وجه خود را دریافت کنند که موجودی نقد آن‌ها بیش از مبلغ اعتبار باشد. به عنوان مثال اگر کاربری قصد داشته باشد مبلغ ۲۰ میلیون تومان از حساب مفید خود برداشت کند و ۱۰۰ میلیون تومان نیز از کارگزاری مفید اعتبار دریافت کرده باشد بایستی موجودی نقد وی ۱۲۰ میلیون تومان باشد تا بتواند ۲۰ میلیون تومان از آن را برداشت کند.

در صورتی که فرد قرارداد معتبر داشته باشد (تاریخ اتمام قرارداد نرسیده باشد) پس از ثبت درخواست در سایت توسط مشتری، روز کاری بعدی مبلغ اعتبار به حساب فرد اضافه خواهد شد و نیازی به مراجعه به شعبه نیست. در ضمن می توانید با شماره های تماس 8700-021 یا 91008700-021 تماس گرفته و از قرارداد خوداطمینان حاصل کنید.

جهت تسویه اعتبار لازم است مشتری در روز پایانی مهلت اعتبار خود اقدام به فروش سهم به میزان ارزش اعتبار نماید.

جهت تمدید اعتبار لازم است مشتری یک روز قبل از اتمام مهلت اعتبار (روزی که پیام کوتاه را دریافت می کند) درخواست جدیدی را برای دریافت اعتبار در وب سایت پلکان ثبت کند. در صورت داشتن قرارداد اعتباری حساب او روز کاری بعدی شارژ می شود.

در صورت تاخیر در تمدید اعتبار، علاوه بر پیگیری قانونی برای تسویه اعتبار، متناسب با مدت تاخیر ، امتیاز از پلکان فرد کسر خواهد شد همچنین نام فرد در لیست افراد بدحساب درج خواهد شد.

فقط به نام شخص اعتبارگیرنده باشد.
به تاریخ روز انعقاد قرارداد باشد.
در وجه شرکت کارگزاری مفید و بدون هیچ توضیح دیگری باشد.

مفید تریدر

سامانه معاملاتی «مفید تریدر5» نسخه بومی شده‌ای از نرم افزار «متاتریدر5» (MetaTrader5) که یکی از باسابقه‌ترین، کاربردی‌ترین و محبوب‌ترین سامانه‌های معاملاتی در سراسر جهان به شمار می‌رود، می‌باشد، و توسط شرکت کارگزاری مفید ارائه گردیده است. در این سامانه امکان دسترسی به کلیه نمادهای بورسی، فرابورسی و ... فراهم شده و اکنون همگان می‌توانند برای اولین بار در ایران از امکانات گسترده معاملاتی و تحلیلی این سامانه برای انجام معاملات خود بهره ببرند.

خیر، این نرم افزار کاملاً رایگان در اختیار تمام علاقه مندان به بازار سرمایه قرار گرفته است.

خیر، هیچ تفاوتی بین کارمزد معاملات حضوری، آنلاین و مفیدتریدر وجود ندارد.

با مراجعه به سایت کارگزاری مفید به آدرس www.emofid.com و انتخاب گزینه مفیدتریدر وارد صفحه‌ای می‌شوید که در این صفحه با کلیک بر روی گزینه "دریافت رایگان فایل نصب مفیدتریدر5"، فایل دانلودر نرم افزار به حجم تقریبی ۴۰۰ کیلوبایت دانلود دریافت می شود. پس از آن با اجرای فایل دانلود شده، نرم افزار مفیدتریدر به حجم تقریبی ۱۶ مگابایت از سرور اصلی دانلود و نصب می‌گردد.

به احتمال زیاد شما از اینترنت تحت شبکه استفاده می کنید، برای دانلود نرم افزار باید اطلاعات شبکه خود را وارد نمایید.

بله، پس از پیگیری های به عمل آمده زبان فارسی به صورت پیش فرض بر روی نرم افزار قرار گرفته است، کافی است به منوی View رفته و در گزینه Languages زبان فارسی (Persian) را انتخاب کنید.

اگر برای اولین بار از نرم افزار مفیدتریدر استفاده می کنید، بهتر است برای خود یک اکانت دمو بسازید و با آن در بازار واقعی و به صورت مجازی خرید و فروش کنید، برای این کار پس از انتخاب گزینه Open An Account از منوی File (در اولین اجرای نرم افزار پس از نصب این پنجره به صورت خودکار باز می شود)، سرور Mofidsecurities -server را انتخاب کرده و پس از زدن گزینه Next در صفحه بعدی گزینه New Demo Account را انتخاب و به صفحه بعد بروید، در این صفحه اطلاعات درخواستی را وارد کرده و پس از موافقت با گزینه دریافت خبرنامه و کلیک بر روی گزینه Next نام کاربری (Login) و کلمه عبور (Password) برای شما ساخته می شود.

یکی از علل عمده این مشکل، استفاده از اینترنت تحت شبکه است. برای برطرف کردن مشکل باید از منوی Tools نرم افزار گزینه Options را انتخاب کرده و در پنجره باز شده روی سربرگ Server بروید، پس از آن با تیک زدن جلوی عبارت Enable Proxy Server دکمه Proxy فعال می شود، با کلیک بر روی دکمه Proxy، بایستی در پنجره باز شده اطلاعات مربوط به شبکه خود را وارد کرده و پس از آن اقدام به ساختن اکانت یا ورود به سامانه کنید.

در پایین و سمت راست پنجره نرم افزار یک کیس آبی رنگ وجود دارد که یک دایره جلوی آن است، رنگ این دایره، وضعیت ارتباط با سرور را مشخص می کند:

 • رنگ سبز: نشان دهنده وصل بودن به سرور است.
 • رنگ خاکستری: نشان دهنده گرفتن اطلاعات از سرور است، اعداد جلوی آن میزان اطلاعات ارسالی و دریافتی را نمایش می‌دهند.
 • رنگ قرمز: نشان دهنده عدم موفقیت در ارتباط با سرور است.

این وضعیت علت های مختلفی می تواند داشته باشد:

 • انتخاب اشتباه سرور: باید سرور Mofidsecurities -server انتخاب شود.
 • اشتباه وارد کردن کلمه عبور: زمان وارد کردن کلمه عبور باید دقت شود که کیبورد روی زبان انگلیسی باشد، در غیر این صورت با توجه به اینکه کلمه عبور حتماً از عدد و حروف انگلیسی تشکیل شده است، کلمه عبور وارد شده، اشتباه شناسایی می‌شود.
 • اشتباه بودن تاریخ ویندوز: برای ارتباط با سرور بایستی تاریخ ویندوز شما به روز باشد.
 • در صورت چک شدن همه این موارد، برای رفع مشکل با شماره تلفن ۹۱۰۰۸۷۰۰ تماس بگیرید.

به صورت پیش فرض این نمادها برای نمایش در نظر گرفته شده است، برای اضافه کردن سایر نمادها باید در پنجره Market Watch (دیده بان بازار) کلیک راست کرده و از منوی کلیک راست، گزینه Symbols (نمادها) را انتخاب کنید. در پنجره باز شده نمادهای بورسی و فرابورسی زیرمجموعه TSE درج شده که با دبل کلیک بر روی هر نماد می‌توان آن را به دیده بان بازار اضافه کرد.

سامانه معاملاتی مفیدتریدر به حساب نزد کارگزار متصل است، به همین دلیل باید قبل از اقدام به خرید موجودی حساب نزد کارگزار را بوسیله واریز وجه به صورت عادی یا آنی شارژ کرد. همچنین به محض فروش یک دارایی، وجه حاصل از آن در حساب نزد کارگزار شما شارژ می شود.

بله، با توجه به امنیت نرم افزار مفیدتریدر، امکان دخل و تصرف در بانک اطلاعاتی آن وجود ندارد، در نتیجه معاملاتی که در نرم افزار مفیدآنلاین انجام می شود، در نرم افزار مفیدتریدر نمایش داده نمی شود، اما با این وجود برای دادن سفارش فروش شما محدودیتی ندارید و می توانید همه سهامی را که مالک آن هستید از طریق نرم افزار مفید تریدر به فروش برسانید.

تمامی اعدادی که به عنوان قیمت، سود یا زیان نمایش داده می شود همه بر اساس ریال هستند. همچنین در خصوص سهام، اعداد نمایش داده شده به عنوان حجم، بر مبنای تعداد سهم است.

تمامی پنجره‌های نرم افزار مفیدتریدر از طریق منوی View (نمایش) مدیریت می‌شوند، همچنین می‌توان از کلیدهای میانبری که جلوی اسامی پنجره ها نوشته شده نیز استفاده کرد.

در پنجره Toolbox (جعبه ابزار) تب History (تاریخچه) می توانید از منوی راست کلیک، معامله یا سفارش و یا هر دو را انتخاب کرده و با انتخاب تاریخچه مورد نظر، گزارش را از طریق کلیک بر روی گزینه Report به صورت فایل html خروجی بگیرید.

به منظور اشغال کمتر پهنای باند و حافظه رم سیستم کاربران محدودیت هایی برای تعداد نماد درج شده در پنجره دیده بان بازار در نظر گرفته شده است. به منظور آپدیت همه ی نمادها پیشنهاد می گردد به هیچ وجه از گزینه نمایش همه (Show All) در پنجره دیده بان بازار استفاده نکنید.

بله، از طریق منوی View (نمایش) پنجره Data Window (پنجره داده) را فعال کنید. با قرار گرفتن نشانگر موس روی هر شمع، اطلاعات آن شمع در این پنجره نمایش داده می شود.

بله، با کلیک راست بر روی هر نماد در پنجره دیده بان بازار و انتخاب گزینه Depth Of Market (عمق بازار)، ۳ ردیف اول بهترین مظنه های قیمت عرضه و تقاضا به همراه حجم درخواستی هر کدام نمایش داده می‌شود.

خرید و فروش به قیمت تابلو یکی از امکانات سامانه معاملاتی مفیدتریدر است، که از طریق ارسال سفارش به شیوه Exchange Execution (اجرای مستقیم) امکان پذیر است. اما برای خرید و فروش در قیمتی غیر از قیمت تابلو، باید گزینه Pending Order (سفارش شرطی) در پنجره انجام سفارش انتخاب شود. در این قسمت و با انتخاب گزینه Buy Limit یا Sell Limit می توانید قیمت مدنظر خود را وارد کنید.

برای استفاده از امکانات و نمودارهای نرم افزار مفیدتریدر هیچ محدودیت زمانی وجود ندارد. البته ثبت سفارش خرید یا فروش فقط در ساعات باز بودن بازار (۱۲:۳۰ تا ۸:۳۰) امکان پذیر است.

در صورتی که از سفارش اجرای مستقیم یا سفارش خرید و فروش محدود (Limit Buy یا Sell Limit) استفاده شود، امکان ثبت سفارش در قیمت خارج از رنج مجاز وجود ندارد، ولی در صورتی که از سفارش‌های توقفی محدود (Limit Stop Buy یا Limit Stop Sell) استفاده شود، می‌توان در قیمت‌های خارج از رنج هم ثبت سفارش نمود. لازم بذکر است که در تنظیم سطوح توقف ضرر و برداشت سود نیز نیازی به رعایت رنج نمی باشد.

چنانچه کاربری خود اقدام به ساختن حساب واقعی کند ، حسابی ایجاد کرده که قابلیت معاملاتی ندارد. کاربرانی که متقاضی افتتاح حساب Real (واقعی) می باشند ، باید با شماره ۹۱۰۰۸۷۰۰ تماس بگیرند تا کارشناسان شرکت کارگزاری مفید ، این کار را انجام دهند .

در حال حاضر نمادهای بازار بورس و فرابورس در مفیدتریدر قابل معامله می‌باشند.

درصورتی که سفارشات مفیدتریدر خود را در صفحه مفید آنلاین ویرایش کنید ، دیگر امکان ویرایش و یا حذف آنها در مفیدتریدر وجود نخواهد داشت. لذا پیشنهاد می شود از انجام این کار خودداری فرمایید.

پلکان

سهامداران مرتبط با بازار سرمایه کم و بیش نیازهایی فراتر از خدمات معمول در این حوزه دارند. آموزش، تحلیل و مشاوره بخشی از این نیازهاست. به منظور رفع این نیازها کارگزاری مفید باشگاه مشتریان خود به نام “پلکان” را جهت تخصیص منصفانه خدمات ایجاد و در اختیار کاربران خود قرار داده است.
عمده نیازهای مرتبط با بازار سرمایه در پلکان پوشش داده می شود و نیز طیف وسیعی از هدایا برای قدردانی از اعضا در نظر گرفته شده است. کاربران در برابر استفاده از این خدمات وجهی پرداخت نمی کنند.
وب سایت پلکان: pellekan.emofid.com

ابتدا به https://pellekan.emofid.com مراجعه نموده و با کلیک به روی حساب جدید مشخصات خود را که شامل ایمیل (ایمیلی که به کارگزاری معرفی کرده اید) و کلمه عبور دلخواه وارد نمایید، سپس با مراجعه به ایمیل خود و کلیک بروی تائید ثبت نام وارد حساب خود شوید و با وارد کردن کد ملی خود عضو پلکان میشوید .

خیر کلیه متقاضیان میتوانند با ایمیل و کد ملی خود عضو پلکان شوند .

برای دریافت هر کدام از خدمات و پاداش‌ها در پلکان، میزان خاصی امتیاز متناسب با آن لازم است. با عضویت در پلکان به شیوه‌های متنوع و البته ساده ای قادر به کسب امتیاز خواهید بود:

 • اولین راه کسب امتیاز انجام معاملات سهام است. پس از عضویت در پلکان به صورت خودکار با انجام هر معامله اعم از خرید یا فروش، امتیازی متناسب با ارزش معامله به مجموع امتیازات شما اضافه می گردد.
 • دومین راه کسب امتیاز، معرفی دوستان است. شما می توانید با معرفی هر کاربر جدید به پلکان، علاوه بر ۳ امتیاز اولیه تا بیست ماه معادل ۲۰ درصد امتیاز دوست خود را دریافت نمایید (طرح بیستا ...).
 • روش سوم برای کسب امتیاز، شرکت در مسابقات روزانه پلکان است. علاقه مندان میتوانند تا با شرکت در این مسابقات و پیش بینی صحیح جریانات آتی بازار سرمایه امتیازات خود را افزایش دهند.

پاداش ها در پلکان به دو بخش خدمات و کالاها (همکاری با فروشگاه دیجیکالا) تقسیم می شوند که متقاضی می تواند با توجه به امتیاز خود پاداش دلخواه از این دو دسته انتخاب نماید.
خدمات شامل :

 1. بسته های اعتباری برای کسانی که بیش از موجودی خود، توانایی معامله کردن می‌خواهند.
 2. گزارش های تحلیلی هفتگی همراه با سبد سهام پیشنهادی برای کسانی که می خواهند با داشتن اطلاعات بیشتر، رفتاری هوشمندانه تر داشته باشند.
 3. سرویس مشاوره (تلفنی و حضوری) برای کسانی که مشاوره با تحلیل گران را ارزشمند می دانند.
 4. کلاس های آموزشی از مبتدی تا پیشرفته برای کسانی که می خواهند با روشی علمی تر در بازار سرمایه فعالیت کنند.
 5. اشتراک سامانه جامع تحلیل بنیادی (بورس ویو)

در صورت تمایل به سفارش کالایی که در پاداش های پلکان موجود نیست، با توجه به امتیاز خود (ارزش هر امتیاز پلکان معادل ۱۰۰۰ تومان است) می توانید با مراجعه به فروشگاه اینترنتی دیجیکالا محصول مورد نظر خود را انتخاب نموده، لینک محصول را کپی کرده و در بخش پیام برای ما ارسال نمائید. پلکان در اسرع وقت کالای مورد نظر شما را در قسمت پاداش ها اضافه می کند تا شما قادر به سفارش آن شوید.

جهت قدردانی از مشتریان فعال بخش افتخارات ایجاد گردید که با توجه به عملکرد فرد و شاخص های تعریف شده موجب افزایش امتیازات و ضریب امتیاز گیری کاربران فعالتر می گردد.

طرح حامی

معمولا بسته به شرایط بازار یا تصمیم مشتریان، ممکن است بخشی از وجوه نقد در بازه­‌های زمانی کوتاه­‌مدت یا بلندمدت از چرخه معامله خارج شده و در حساب مشتری به صورت راکد باقی بماند. مشتریان غالبا بخشی از این مبالغ را در حساب کارگزار و برای استفاده در موقعیت‌­های خرید نگه‌می‌­دارند و از آنجایی‌ که تخمین زمانی مشخصی برای بلااستفاده بودن این مبالغ وجود ندارد، این وجوه را جابجا نمی­‌کنند. «حامی» یک طرح حمایتی ویژه مشتریان کارگزاری مفید است که برای اولین بار در بازار سرمایه اجرا می شود و قصد دارد مبالغ موجودی نزد کارگزار (هرچند کوچک) را تبدیل به یک سرمایه گذاری کوتاه مدت (حتی چند روزه) کند.

خیر!

حامی یک صندوق سرمایه‌گذاری در اوراق با درآمد ثابت است، از این رو میزان سودآوری آن از نوسانات بازار سرمایه تاثیر نمی‌پذیرد و تنها وابسته به نرخ سود اوراقی است که در سبد داراریی‌های صندوق قراردارند. با این وجود به خاطر تغییر مداوم ترکیب دارایی‌های صندوق و متفاوت بودن بازده اوراق درآمد ثابت مختلف، نمی‌توان نرخ ثابتی را برای تعیین میزان بازده دارایی‌های صندوق حامی تعیین نمود.

اگر هنگام احراز هویت، قرارداد طرح حامی را امضا کرده باشید، می‌توایند از مزایای آن بهره‌مند شوید. در غیر اینصورت برای استفاده از طرح حامی باید به یکی از شعب کارگزاری مفید جهت امضای قرارداد حامی مراجعه نمایید.

در طرح حامی سود مشتری به صورت روزانه و بر اساس مانده حساب مشتری تا ساعت ۱۲ ظهر هر روز محاسبه شده و مجموع سودهای محاسبه شده در اولین روز کاری ماه بعد به حساب مشتری واریز می‌گردد.

پس از انعقاد قرارداد حامی، با شارژ حساب معاملاتی خود، وجه شما در صندوق حامی سرمایه گذاری می شود.

استفاده از «حامی» هیچ وقفه و اختلالی در جریان خرید ، فروش یا حتی درخواست وجه ایجاد نخواهد کرد.

اوراق تسهیلات مسکن

گواهینامه حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن یا به اختصار اوراق تسهیلات مسکن، امتیاز استفاده از وام اعطایی مسکن به دارندگان این اوراق می باشد. این اوراق توسط بانک مسکن به دارندگان حساب‌های سپرده گذاری ممتاز تعلق می گیرد و سپرده گذاران بانک مسکن متناسب با وجه سپرده و دوره زمانی سپرده گذاری خود، از این امتیاز بهره مند می شوند. دارندگان این اوراق می توانند جهت خرید و بازسازی واحد مسکونی از این تسهیلات استفاده نمایند. همچنین فروش اوراق به دیگر متقاضیان دریافت وام امکان پذیر می‌باشد.

معاملات اوراق تسهیلات مسکن، ناشی از فروش امتیاز مربوطه توسط سپرده گذاران بانک مسکن می‌باشد. از سوی دیگر، متقاضیان دریافت وام مسکن می‌توانند با پرداخت ارزش روز اوراق، از این امتیاز استفاده نمایند.

بانک مسکن برای ایجاد بازاری منصفانه و شفاف برای مبادله امتیاز اوراق تسهیلات مسکن، این اوراق را در فرابورس ایران مورد پذیرش قرار داده است. این اقدام منجر به بهبود وضعیت معاملات و تعیین قیمت منصفانه برای خریداران و فروشندگان اوراق تسهیلات مسکن و سهولت دسترسی به آن گردیده است.

 • هر یک واحد اوراق تسهیلات مسکن معرف دریافت ۵ میلیون ریال وام خرید مسکن می باشد. بنابراین برای دریافت ۱۰۰ میلیون وام، متقاضی نیازمند خرید ۲۰ واحد اوراق تسهیلات مسکن می باشد. متقاضی استفاده از تسهیلات مسکن ابتدا به یکی از شعب بانک مسکن مراجعه می نماید. بانک پس از بررسی مدارک مشتری، میزان استفاده از تسهیلات را به وی اعلام و مشتری برای خرید اوراق به شرکت کارگزاری مفید مراجعه می نماید. پس از انجام معامله، خریدار با مراجعه به بانک مسکن و تکمیل پرونده، نسبت به دریافت وام اقدام می نماید.
 • امتیاز اوراق تسهیلات مسکن بر اساس ماه انتشار آنها شناسایی می شوند و تاریخ انقضای آنها ۲ سال پس از انتشار است. برای نمونه، اوراق تسهیلات مسکن فروردین ۱۳۹۴ با نماد تسه ۹۴۰۱، تا ۱۵ فروردین ۱۳۹۶ قابل معامله مجدد بوده و تا ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۶ قابل استفاده برای دریافت وام می باشد.
 • اوراق گواهي حق تقدم استفاده از تسهيلات مسكن پس از انقضاء تاريخ اعتبار جهت استفاده از تسهيلات، فاقد هرگونه ارزشي خواهد بود.
 • اوراق تسهیلات مسکن ماه های گوناگون، از نظر استفاده برای دریافت وام مسکن، هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند. با این حال، اوراق تسهیلاتی که اخیرا منتشر شده اند، دارای اولویت خرید هستند.
 • نخستین گام: احراز هویت و تکمیل مدارک
  با مراجعه به شرکت کارگزاری مفید و ارایه اصل شناسنامه و کارت ملی خود نسبت به تکمیل فرم مشخصات مشتریان اقدام نمایید.
 • دومین گام: دریافت کد بورسی
  کد بورسی یک کد معاملاتی یکتا و منحصر به فرد است که به وسیله آن شما در سامانه معاملات شناسایی می شوید.
 • سومین گام: واریز وجه معامله
  وجه خود برای خرید اوراق تسهیلات مسکن را به حساب های شرکت کارگزاری مفید واریز نمایید.
 • چهارمین گام: فرم درخواست خرید
  با تکمیل فرم درخواست خرید، به کارگزاری مفید سفارش خرید را دهید.
 • پنجمین گام: انجام معامله
  سفارش خرید توسط کارگزار در سامانه معاملات ثبت می شود تا انجام شود.
 • ششمین گام: پایاپای معاملات و صدور گواهینامه اوراق
  نهایتا حساب خود را تسویه نمایید و گواهینامه اوراق خریداری شده را از کارگزار دریافت نمایید.

سرمایه گذاری

در حال حاضر شما حتی با مبلغ ۱۰۰۰ تومان می توانید در یکی از صندوق های مفید سرمایه‌گذاری کنید.

با توجه به مدت سرمایه گذاری و نوع ریسک پذیری شما روش های مختلف سرمایه گذاری وجود دارد؛ کم ریسک ترین نوع سرمایه‌گذاری صندوق های با درآمد ثابت می باشد که ترکیب دارایی آن ها را انواع اوراق تشکیل می دهد، برای سرمایه گذاری در صندوق‌های سرمایه گذری مشترک هر چه نگاه بلند مدت تر باشد نوسانات کمتر می شود.

صندوق های سرمایه گذاری

با توجه به قوانین و مقررات سازمان بورس و اوراق بهادار تضمین سود در بازار سرمایه مجاز نیست. از طرفی هیچ سقف و محدودیتی هم برای تحقق بازدهی وجود ندارد.

صندوق ها با مجوز سازمان بورس و تحت نظارت سازمان فعالیت می کنند. سایر ارکان صندوق مثل متولی و حسابرس هم نظارت پیوسته بر عملکرد صندوق ها دارند. تمام نقل و انتقال وجوه و خرید و فروش های صندوق توسط این نهادهای ناظر کنترل می‌شود.

کارمزد صندوقهای سهام معادل ۲ درصد از مبلغ سرمایه گذاری در سال است. کارمزد صندوق های سرمایه گذاری در اوراق با درآمد ثابت سالیانه معادل ۰.۰۹ درصد مبلغ سرمایه گذاری است.

بازدهی صندوق ها متفاوت است. بسته به شکل و نوع فعالیت صندوق بازدهی متفاوت است. برای اطلاع دقیق شما می توانید با مراجعه به سایت رسمی هر صندوق بازدهی آن را در دوره های مختلف ببینید.

بله در مجموعه صندوق های مفید، صندوق هایی وجود دارد که بخش یا کل میزان بازدهی را با انتخاب شما به صورت ماهیانه به حسابتان واریز می کند.

سبدگردانی اختصاصی

خدمت سبدگردانی اختصاصی در مفید با حداقل ۵ میلیارد تومان سرمایه قابل انجام است.