صندوق ETF دولتی

یک راهکار راحت برای سرمایه‌گذاری

صندوق ETF دولتی چیست؟

صندوق‌ ETF نوعی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری است که همانند سهام قابلیت خرید و فروش در بورس را دارد. دولت در سال جاری تصمیم به عرضه سه صندوق گرفت که در حال حاضر پذیره نویسی یکی از آن‌ها به پایان رسیده است.

صندوق اول با نماد دارا یکم (پذیره‌نویسی آن به پایان رسیده‌است) شامل سهام بانک‌ها و بیمه‌‌ها

صندوق دوم شامل سهام شرکت‌های پالایشی

صندوق سوم شامل سهام شرکت‌های خودرویی و فلزی

برای فروش صندوق دارا یکم و اطلاع از زمان معامله دو صندوق دیگر به ادامه متن مراجعه کنید.

دارایکم دارادوم داراسوم
دارایکم دارایکم

فروش صندوق واسطه‌گری مالی یکم سهام با نماد "دارا یکم"

در حال حاضر پذیره نویسی اولین صندوق دولتی با نماد «دارا یکم» به اتمام رسیده است و افرادی که واحدهای این صندوق را چه از طریق درگاه‌های بورسی و چه از طریق درگاه‌های بانکی خریداری کرده‌اند، برای فروش واحدهای خریداری شده بایستی از طریق سامانه‌های معاملاتی کارگزاری‌ها نظیر ایزی تریدر اقدام کنند‍ برای استفاده از سامانه‌های معاملاتی اولین گام دریافت کد بورسی است. با استفاده از لینک زیر می‌توانید نسبت به دریافت کد بورسی اقدام کنید.
توجه: افرادی که واحدهای صندوق دارا یکم را از سایر درگاه‌های معاملاتی خریداری کرده‌اند بعد از دریافت کد بورسی بایستی در سامانه معاملاتی کارگزاری مفید برای نماد «دارا یکم» اقدام به تغییر کارگزار ناظر نمایند.

دریافت کد بورسی

نحوه معامله سایر صندوق‌های ETF دولتی

علاوه‌بر صندوق واسطه‌گری مالی یکم سهام با نماد «دارا یکم» دو صندوق دولتی دیگر در ماه‌های آینده پذیره نویسی خواهد شد که متقاضیان می‌توانند با استفاده از سامانه‌های معاملاتی در موعد مقرر در این صندوق‌ها سرمایه‌گذاری کنند. می‌توانید با دنبال کردن شبکه های اجتماعی از اطلاعات و زمان معامله صندوق‌های دولتی مطلع شوید.

سوالات متداول

برای سرمایه گذاری در بورس لازم است در سایت کارگزاری مفید و سجام‌(سامانه جامع اطلاعات مشتریان) ثبت‌نام کرده و جهت احراز هویت به یکی از دفاتر پیشخوان مراجعه کنید. اگر قبلاً این مراحل را انجام داده‌اید یا در بورس به خرید و فروش سهام پرداخته‌اید، به مراجعه مجدد نیازی ندارید. با همان سامانه‌ای که قبلا سهام معامله می‌کردید (مثل ایزی‌تریدر) می‌توانید در پذیره‌نویسی شرکت کرده یا در آینده واحدهای صندوق ETF خریداری شده را معامله کنید. همچنین برای اینکه امکان سرمایه‌گذاری تسهیل شود، افرادی که کد بورسی ندارند می‌توانند با کد ملی و از طریق مراجعه به بانک‌های تعیین شده نسبت به پذیره‌نویسی اقدام کنند. البته توجه داشته باشید افرادی که به بانک‌ها مراجعه می‌کنند در نهایت باید جهت فراهم شدن امکان معاملات نسبت به ثبت‌نام در سجام و دریافت کد بورسی از یک کارگزاری معتبر اقدام کنند.

امکان پذیره نویسی برای هر کد ملی در چند مرحله وجود دارد به شرط آنکه مجموع مبلغ پذیره نویسی‌ها بیشتر از مبلغ تعیین شده برای هر صندوق نباشد.

در صورت واریز وجه بیش از مبلغ تعیین شده از طریق درگاه‌های بانکی و بورسی، مبلغ واریز شده تا پس از زمان تخصیص واحدهای صندوق در حالت بلوکه شده باقی می‌ماند. پس از تخصیص نهایی واحدها، متناسب با مشارکت در پذیره نویسی تعداد واحد مشخصی به هر فرد تعلق می‌گیرد و مازاد مبلغ واریز شده به حساب افراد منتقل می‌شود. لازم به ذکر است در حال حاضر افرادی که برای نماد معاملاتی دارا یکم از طریق سامانه‌های معاملاتی کارگزاری مفید مبلغی بیش از دو میلیون تومان ثبت سفارش کرده‌اند، مبلغ مازاد از حالت بلوکه خارج شده و به حساب افراد برگردانده شده است.

طبق آخرین اعلام انجام شده معاملات بر روی واحدهای نخستین صندوق ETF دولتی یک ماه پس از اتمام مهلت پذیره‌نویسی امکان‌پذیر می‌شود.

خرید واحدهای صندوق ETF دولتی از طریق بانک‌های تعیین شده امکان‌پذیر است، اما جهت معاملات بعدی و فروش واحدهای خریداری شده، ضروری است متقاضیان جهت دریافت کد بورسی به یکی از کارگزاری‌های معتبر مراجعه کرده و از طریق سامانه‌ معاملاتی نظیر ایزی‌تریدر نسبت به فروش واحدهای خریداری شده اقدام کنند.

هر متقاضی می‌تواند از یک واحد تا سقف تعیین شده خریداری کند. سقف خرید هر صندوق نیز متفاوت است و در زمان پذیره‌نویسی تعیین می‌شود. به عنوان مثال برای نخستین صندوق ارائه شده هر فرد می‌توانست تا سقف دو میلیون تومان از واحدهای صندوق ETF را خریداری کند.

در حال حاضر زمان پذیره‌نویسی صندوق «دارا یکم» به پایان رسیده و شرایط سرمایه‌گذاری در دو صندوق دیگر که در ماه‌های آتی انجام می‌شود، متعاقبا اعلام خواهد شد. اما به‌طور کلی واگذاری اولیه با سازوکار پذیره‌نویسی برای هر فرد دارای کد ملی امکان‌پذیر است. همچنین محدودیت سنی برای متقاضیان جهت خرید وجود ندارد.

ارزش هر واحد از این صندوق مانند سهام براساس سازوکار عرضه و تقاضا در هر روز معاملاتی متغیر است.

پذیره‌‌نویسی واحدهای این صندوق برای اشخاص دارای کد بورسی از طریق کارگزاری‌های بورس و سامانه‌های آنلاین معاملاتی نظیر ایزی‌تریدر انجام می‌شود. همچنین متقاضیان از طریق شعب بانک‌های تعیین شده نیز می‌توانند در بازه زمانی پذیره‌نویسی نسبت به خرید واحدهای صندوق مذکور اقدام کنند. در خصوص فروش واحدهای این صندوق نیز پس از بازه زمانی تعیین شده، افرادی که دارنده واحدهای این صندوق‌ها هستند می‌توانند از طریق سامانه‌های معاملاتی کارگزاری‌های بورس نسبت به فروش اقدام کنند. لازم به ذکر است که برای انجام معامله در سامانه‌های معاملاتی داشتن «کد بورسی» لازم است.

پذیره‌‏نویسی واحد‌های این صندوق و موارد مشابه آن برای تمامی اشخاص دارای کد بورسی یا فاقد آن فراهم شده است. اما خریداران برای انجام معامله و فروش واحدهای خریداری شده به دریافت کد بورسی نیاز خواهند داشت.

افرادی که کد بورسی دارند، می‌توانند صندوق ETF سهام دولت را با نماد تعیین شده در سامانه معاملاتی خود پیدا کنند. قیمت هر واحد نخستین صندوق ارائه شده با نماد «دارا یکم» ۱۰ هزار تومان است و هر کد ملی می‌توانست در زمان پذیره‌نویسی حداکثر دو میلیون تومان یعنی ۲۰۰ واحد از آن را بخرد.

درصورتی‌که مطابق مقررات به هر دلیل برای پذیره‌نویسان واحد سرمایه‌گذاری صادر نشود یا کمتر از میزان واریز شده صادر شود، مدیر موظف است مابه‌التفاوت وجوه واریز شده را حداکثر ظرف پنج روز کاری پس از پایان دوره پذیره‌نویسی به سرمایه‌گذار بازگرداند.

آن‌طور که اعلام شده، همه افرادی که در پذیره‌نویسی ETFهای دولتی شرکت کرده و واحدهای این صندوق را خریداری می‌کنند از تخفیف ۲۰ درصدی بهره‌مند می‌شود. سقف سرمایه‌گذاری هر شخص حقیقی‌(هر کد ملی) برای نخستین صندوق عرضه شده دو میلیون تومان - در زمان عرضه - تعیین شده بود. میزان تخفیف و سایر شرایط برای صندوق‌های دیگر متعاقبا اعلام می‌شود.

برای انتقال واحدهای صندوق خریداری شده یا هر سهم دیگری به کارگزاری مفید کافی است پس از افتتاح حساب در کارگزاری مفید از طریق سامانه‌های معاملاتی کارگزاری نظیر ایزی تریدر اقدام به تغییر کارگزار ناظر نمایید.

خیر، این صندوق‌های ETF و سهام عدالت دو موضوع کاملا متفاوت هستند. در نخستین صندوق‌ ETF دولت - که چندی پیش پذیره‌نویسی آن انجام شد - متقاضیان می‌توانستند حداکثر مبلغ دو میلیون تومان به ازای هر کد ملی سهام متعلق به دولت را از طریق خرید واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق واسطه‌گری مالی یکم، با تخفیف خریداری کنند. در حالی که سهام عدالت سهامی است که قبلاً به حدود ۴۹ میلیون نفر از مردم تعلق گرفته و به زودی مدیریت آن به خود مردم منتقل می‌شود و نیازی به واریز مجدد وجه توسط مردم برای تملیک سهام وجود ندارد.

آن‌چیزی که این روزها با عنوان ETF از آن یاد می‌شود، همان صندوق‌های قابل معامله در بورس هستند. عملکرد و ماهیت‌ ای‌تی‌اف‌ها همانند سایر صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک در بورس است. تنها وجه تمایز ای‌تی‌اف‌ها امکان خرید و فروش واحدهای آن همانند سهم‌های موجود در بورس و فرابورس است. در واقع واحدهای سرمایه‌گذاری این صندوق‌ها مانند سایر نمادهای مربوط به سهام شرکت‌ها، قابلیت معاملاتی بورسی را دارند.

خیر، هدف از تشکیل این صندوق و موارد مشابه مشارکت و بهره‌مندی از سود بازار سرمایه است. طبیعتاً تغییرات ارزش سهام موجود در این صندوق منجر به افزایش یا کاهش ارزش واحدهای صندوق می‌شود. ضمن اینکه تلاش می‌شود از طریق سرمایه‌گذاری مبالغ نزد صندوق برای بازارگردانی، حداکثر سود ممکن حاصل شود. بدین ترتیب، سود تضمینی برای واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق وجود نداشته و صرفاً سود احتمالی به شرح زیر قابل حصول است: «افزایش قیمت سهام موجود در صندوق.»، «واریز سود سالانه ناشی از عملکرد سهام شرکت‌های موجود در صندوق.» و «سود حاصل از سرمایه‌گذاری منابع صندوق به صورت سپرده‌گذاری و خرید اوراق.»

افتخارات مفید

۱
اولین هلدینگ خدمات بازار سرمایه و بزرگترین کارگزاری بورس در ایران
بیش از ۷ میلیون
کاربر
بیش از ۲۸۰ هزار میلیارد ریال
دارایی تحت مدیریت
بیش از ۴۰۰۰ نقطه ارایه خدمت
در سراسر کشور